Vosk na parkety

vosk na parkety 1
vosk na parkety 2
vosk na parkety 3
vosk na parkety 4

Opotřebované a poškozené povrchy dřevěných podlah je zapotřebí vyčistit a pro ochranu povrchu použít vhodný vosk na parkety.

Vybrali jste si dřevěnou podlahu prkennou, parketovou, mozaikovou nebo dokonce dřevěné zámecké čtverce a nyní řešíte jejich povrchovou úpravu? Použít olej, vosk, tvrdý voskový olej nebo lak? S tímto dotazem nás osloví nejeden zákazník. Co člověk to jiný názor na úpravu povrchu dřevěné podlahy. A co si takhle oživení povrchu prastarou metodu údržby a ochrany dřeva, při které se používá klasický vosk na parkety.

V minulých dobách touto metodou naši předci chránili a udržovali dřevěné podlahy. Před nástupem Velikonočních a Vánočních svátků docházelo k voskování podlah. Zapojila se většinou celá rodina, dospělí museli nejdřív vystěhovat celou místnost a následně za pomocí drátků, které vypadaly jako hrubá drátěnka na nádobí, a centimetr po centimetru vydrbali celou podlahu. Po této namáhavé a vyčerpávající práci, museli podlahu vytřít do čista a do sucha. Teprve potom přišlo na řadu ruční voskování, při kterém byl použit vosk na parkety. Následovalo vyleštění podlah a nastěhování nábytku zpět do místnosti.

Vosk na parkety účinně ochrání jejich povrch

Málokdo dnes používá vosk na parkety sám. Nové i staré parkety se nejednou podrobily tomuto tradičnímu rituálu, který je znám spíše jako voskování a drátkování parket, ale s oblibou ho vykonával málokdo. Existuje alternativní metodan údržby, která Vaše dřevěné podlahy oživí, a tou je mezibrus a následná povrchová úprava, při které používáme tvrdý voskový olej, refresher voskového oleje nebo vosk na parkety.

V dnešní době se můžete obrátit na podlahářské firmy, které se specializují na tento typ služeb. A je jen na Vás, pro kterou firmu se rozhodnete. Současný postup voskování parket se od ručního voskování moc nezměnil. V první řadě je důležité podlahu velmi důkladně mechanicky vyčistit proto, aby byla připravena na nanesení ochranného filmu na bázi vosku. Profesionálové společnosti Podlahy Praha s.r.o. Vám ochotně pomůžou s voskováním parket. I přesto, co tu bylo napsáno, se do této práce chcete pustit sami? Pak Vám vybereme vhodný vosk na parkety.

Přípravky na bázi vody voskujeme dřevěné olejované parkety. Vosk na parkety na vodní bázi vytvoří na dřevěných podlahách ochranný leštitelný protiskluzový film. Vosk povrch dřevěné podlahy ochrání před poškozením a dodá jí hedvábný lesk. Další možný postup je impregnace a voskování parket přípravky na bázi rozpouštědel. Vosk na parkety na principu rozpouštědel vytvoří tvrdou ochrannou vrstvu na dřevěných podlahách. Tento povrch také snadno vyleštíte.

Obecně rozdělujeme vosk na parkety podle povrchové úpravy podlah  na:

  • Vosk na parkety dřevěné olejované
  • Vosk na parkety dřevěné lakované

Vosk na parkety dřevěné olejované

Pokud chceme popsat tento postup jednoduchým způsobem, jedná se o napuštění dřeva tekutým voskem, který je na bázi včelího vosku. Proces napouštění dřeva přírodním olejem je olejování dřevěné podlahy. Rozpuštěný vosk nebo olej pronikne do dřeva a vyplní jeho póry. Tímto postupem je dřevěný povrch podlahy ochráněn proti vlhkosti, a tím pádem je i usnadňuje údržbu. Vosk na parkety, který byl na dřevěnou podlahu aplikován, způsobí dojem hladkého povrchu. Vrstva laku uzavře povrch dřeva, vosk na povrchu vytvoří jemný ochranný film. V naší společnosti Podlahy Praha s.r.o., používáme na voskování parket nejčastěji kombinaci oleje a vosku na parkety, takzvaný tvrdý voskový olej.

Vosk na parkety dřevěných podlah a jeho výhody

Při voskování parket zůstane zachován přirozený vzhled a struktura dřeva. Voskováním parket vznikne ochrana, která je vhodná především pro dřevěné podlahy katrované, profilované, kartáčované a ostatní s reliéfními úpravami povrchů. Můžeme tuto metodu použít i pro dřevěná prkna s přiznanou mikrospárou. Pokud už dojde k poškození podlahy, stačí jen postižené místo přebrousit padem a převoskovat.

Vosk na parkety dřevěných podlah a jeho nevýhody

Dřevěné voskované parkety mají nevýhodu v náročnějším čištění a údržbě než u podlah s tvrdými povrchy. Rychlejší a snadnější zašpinění při běžném užívání shledáváme u voskovaných a olejovaných dřevěných podlah. Na základě těchto zkušeností, doporučujeme na podlaze s tímto povrchem provést alespoň jednou do roka mezibroušení nebo vykartáčování a následné přeleštění a impregnaci. Naše, léty prověřené zkušenosti, Vám, zákazníkům, rádi předáme a vysvětlíme vše potřebné o údržbě voskované a olejované podlahy.

Vosk na parkety dřevěné lakované

Voskování parket lakovaných provádíme metodou takzvané polymerizace. Vosk, který je vyroben na bázi polymerové disperze se nanáší na voděodolný, lakovaný (ne olejovaný) povrch podlahových krytin. Tento postup použijeme na ty druhy podlah jako je lakované dřevo, lakovaný korek, přírodní linoleum s polyuretanovou úpravou povrchu a laminátové podlahy. Nanesením disperze docílíme vyplnění mikroskopických pórů v ochranném laku a uzavření povrchu krytiny. Zároveň tím vytvoříme novou ochrannou vrstvu.

Voskování parket polymerizací zvýšíte u podlah odolnost proti opotřebení. Takto ošetřené podlahy se méně špiní a lepé udržují. Navíc tyto podlahy získají dobré protiskluzné vlastnosti.

Údržba voskovaných lakovaných povrchů podlah je pro naše profesionály běžnou praxí, rádi Vám poradí a doporučí ten správný vosk na parkety.

Také by vás na našem webu Renovace podlah mohly zajímat stránky broušení dřevěných podlahRenovace parket či Broušení parket.