Voskování parket

Voskování parket
Voskování parket 1
Voskování parket 2
Voskování parket 3
Voskování parket 4
Voskování parket 5
Voskování parket 6
Voskování parket 7

Jednou z nejstarších metod údržby a ochrany dřeva je klasické voskování parket

Nejednou si majitelé a uživatelé dřevěných podlah, parketových, prkenných, mozaikových nebo dokonce zámeckých čtverců, pokládají otázku, jestli použít olej, tvrdý voskový olej nebo lak. Oslovením mnoha uživatelů výše zmíněných podlah, jsme zjistili, že názory zda lak nebo olej nejsou jednoznačné. Každý dotázaný člověk má jiný názor. Takřka historický způsob ochrany dřevěné podlahy, který znali již generace před námi, je klasické voskování parket.

Voskování parket se s většími či menšími obměnami používá až do dnešní doby. Dnes už však voskování parket málokdo provádí sám. Kdo si vzpomene na pojem drátkování parket nebo voskování parket, ví, jaká námaha a dřina je tento tradiční proces a téměř nikdo se na tuto domácí akci netěšil. Dřevěné podlahy, které máte doma, dokáže společnost Podlahy Praha, s.r.o. ošetřit alternativní metodou, takzvaným mezibroušením s následnou povrchovou úpravou voskování parket. Voskování parket také provádíme u kompletní renovace parket, kde je součástí broušení parket.

Vlastními silami si majitelé bytů řešili ochranu povrchu dřevěných podlah - tradiční voskování parket.

Jakmile se přiblížily Vánoční či Velikonoční svátky, začalo se mluvit o voskování parket. Veškerý nábytek z místnosti museli dospělí vystěhovat a následovalo drátkování, na kterém se podílely často i děti. Drátky se podobaly hrubé drátěnce na nádobí, a těmi se poctivě centimetr po centimetru vydrátkovala celá místnost. Po dokončení této práce se musela podlaha dokonale vytřít. Po uschnutí následovala další fáze, ruční voskování parket a jejich vyleštění, to byla časově a fyzicky náročná činnost. Po nanesení vosku, vyleštění a jeho důkladném zaschnutí se mohl nastěhovat nábytek zpět do místnosti.

Firem, které jsou specializované na tento systém údržby, je na trhu v dnešní době dostatek. Záleží jen na Vás, kterou společnost si vyberete a dáte jí důvěru. Dnešní metoda voskování parket se od časů ruční práce vlastně nezměnila. Prvním krokem je důkladné mechanické vyčištění podlahy a příprava na aplikaci ochranné vrstvy na bázi vosku. Voskování parket je jednou z našich specializací a rádi Vám ji nabídneme.

Pro obnovu dřevěných podlah je na nich provedeno voskování parket 

Přípravky na bázi vody voskujeme dřevěné olejované parkety. Vosky na vodní bázi vytvoří na dřevěných podlahách leštitelný protiskluzný film. Dřevěnou podlahu tento film ochrání před opotřebením a dodá jí hedvábný lesk. Dalším postupem je impregnace a voskování parket přípravky na bázi rozpouštědel. Vosky na bázi rozpouštědel při voskování parket vytvoří tvrdou ochrannou vrstvu a ta se jednodušeji leští.

Obecně rozdělujeme voskování parket podle povrchové úpravy na:

  • Voskování parket dřevěných olejovaných
  • Voskování parket dřevěných lakovaných

Voskování parket dřevěných olejovaných

Systém tohoto postupu můžeme popsat jako napuštění dřeva přípravkem na principu včelího vosku. Napuštění dřevěné podlahy přírodním olejem je prakticky stejný postup. Olej nebo vosk vnikne do dřeva a vyplní jeho póry. Povrch dřevěné podlahy je tak ochráněn proti vlhkosti a jeho údržba je jednodušší. Dřevěná podlaha, na které bylo provedeno voskování parket, následně působí hladkým dojmem. Použití vosku na povrchu dřeva vytvoří jemný ochranný film a neuzavře ho jako vrstva laku. U nás ve společnosti Podlahy Praha s.r.o. na voskování parket nejčastěji používáme kombinaci vosku a oleje tzv. tvrdý voskový olej.

Voskování podlah dřevěných a její výhody

Při voskování parket vždy zůstane zachována struktura dřeva a jeho přirozený vzhled. Dřevěné podlahy katrované, kartáčované a s ostatními reliéfními úpravami povrchů jsou vhodné pro metodu voskování parket. Tento postup však můžete také použít pro dřevěná prkna s přiznanou v-spárou. Výhodou je, že pokud dojde k poškození podlahy, můžete poškozenou část lokálně přebrousit a přeolejovat. Nemusíte řešit renovaci celé plochy místnosti.

Voskování podlah dřevěných a její nevýhody

Čištění a údržba dřevěných podlah je složitější než údržba a čistění podlah s tvrdými povrchy. Při běžném užívání se dřevěné podlahy častěji a jednoduše zamažou. Proto na tyto podlahy doporučujeme alespoň jednou ročně provádět povrchovou úpravu mezibroušením nebo vykartáčováním, impregnací a přeleštěním. Našim zákazníkům poradíme a vysvětlíme vše o údržbě jejich voskované a olejované podlahy.

Voskování parket dřevěných lakovaných

Polymerizace, metoda voskování parket, zvyšuje odolnost proti opotřebení, snadněji se podlaha udržuje a méně špiní. Takto ošetřená pochozí krytina má velmi dobré protiskluzové vlastnosti.Voskování parket lakovaných provádíme metodou polymerizace. Na lakovaný voděodolný  povrch podlahových krytin, ne olejovaných, se nanese polymerová disperze. Tato metoda se týká hlavně podlah z lakovaného korku, lakovaného dřeva, ale také na laminátové podlahy a přírodní linoleum s PUR úpravou povrchu. Nanesením disperze dosáhneme toho, že se uzavřou povrchy krytin a se vyplní mikroskopické póry. Tímto postupem údržby vznikne nová ochranná vrstva.

Odborníci ve společnosti Podlahy Praha s.r.o. zákazníkům ochotně poradí s údržbou voskování parket s lakovanými povrchy.

Také by vás na našem webu Renovace podlah mohly zajímat stránky broušení dřevěných podlahRenovace parket či Broušení parket.