Vosk na podlahu

Vosk na podlahu
Vosk na podlahu 1
Vosk na podlahu 2
Vosk na podlahu 3
Vosk na podlahu 4
Vosk na podlahu 5
Vosk na podlahu 6
Vosk na podlahu 7

Máte rádi klasiku a vybrali jste si dřevěnou podlahu parketovou, prkennou nebo dokonce zámecké čtverce? Musíte tedy řešit i jejich povrchovou úpravu. Je na Vás, co použijete, jestli olej, přírodní vosk na podlahu, tvrdý voskový olej nebo lak. Mnoho lidí mnoho názorů na úpravu povrchu jejich dřevěné podlahy. Stále nevíte? Nevadí, spoustě zákazníkům pomáháme tuto otázku vyřešit. Můžete vyzkoušet oživit povrch klasickou metodou údržby a ochrany dřeva, při které se používá klasický vosk na podlahu.

Užívání dřevěných podlah sahá hluboko do minulosti a naši předkové je též museli ošetřovat. Obvykle se tento proces prováděl, jakmile se přiblížily významnější sváteční dny a téměř ve všech domech a bytech začalo voskování podlah. Nejednalo se o práci pro jednoho člověka, většinou se zapojili všichni členové domácnosti. Nejprve se musela místnost celá vystěhovat a pak nastala mravenčí práce, centimetr po centimetru za pomoci drátků, které se podobají drátěnce, celou místnost vydrhnout. Po skončení této fyzicky náročné práce, se celá podlaha musela vytřít do sucha a čista. Poté přišlo na řadu ruční voskování, při kterém byl použit vosk na podlahu. Při konečné fázi této namáhavé práce bylo vyleštění podlah a finále nastěhování nábytku zpět do místnosti.

Drobné škrábance skryje vosk na podlahu

Vosk na podlahu v dnešní době používá sám málokdo. Tento postup ochrany je znám pod pojmem drátkování a voskování parket, ale upřímně, kdo by chtěl tuto namáhavou činnost dělat sám. Popíšeme Vám alternativní metodu údržby, která Vašim dřevěným podlahám dodá nový lesk, a tou je strojové mezibroušení a následná povrchová úprava, při které se používá vosk na podlahu, tvrdý voskový olej nebo refresher voskového oleje.

V dnešní době není problém vybrat si specializovanou podlahářskou firmu, která se tímto typem služeb zabývá. I tyto firmy používají prakticky stejný postup voskování, který se od ručního až tak moc nezměnil. Prvotně musí být velmi důkladně mechanicky celá plocha podlahy vyčištěna, následuje aplikace ochranného filmu na bázi vosku. U nás ve společnosti Podlahy Praha s.r.o. máme profesionály, kteří Vám rádi s voskováním parket pomůžou.

Stále si myslíte, že voskování podlahy zvládnete sami? Přijďte si k nám vybrat vhodný vosk na podlahu.

Vosk na podlahu - rozdělení

  • Vosk na podlahu dřevěnou olejovanou
  • Vosk na podlahu dřevěnou lakovanou

Prostředky na bázi vody se voskují parkety dřevěné olejované. Parketová podlaha se voskem na vodní bázi ošetří a vytvoří tak na těchto podlahách ochranný leštitelný protiskluzný film. Použitím vosku na dřevěné podlahy, je chráníte před poškozením a dodáte jim hedvábný lesk. Není od věci použít i další vhodný postup a tím je impregnace a voskování parket na bázi rozpouštědel. Vosk na podlahu na bázi rozpouštědel vytvoří tvrdou ochrannou vrstvu na dřevěných podlahách. I tento povrch se pouze jednoduše vyleští.

Vosk na podlahu dřevěnou olejovanou

Můžeme Vám zde popsat jednoduchým způsobem tento postup, vlastně se jedná o napuštění dřeva tekutým voskem, který je vyroben na bázi včelího vosku. V podstatě se jedná o olejování dřevěné podlahy při procesu napouštění dřeva přírodním olejem. Olej nebo rozpuštěný vosk na podlahu se vsákne do dřeva a vyplní jeho póry. Napuštěný dřevěný povrch podlah je chráněn proti pronikání vlhkosti a takto ošetřený povrch se snadno udržuje.

Ošetření voskem na podlahu, vytvoří vzhled hladkého povrchu dřevěné podlahy. Vrstva laku povrch dřeva uzavře, oproti vosku, který vytvoří na povrchu jemný ochranný film. U nás ve společnosti Podlahy Praha s.r.o. nejčastěji používáme na voskování parket, kombinaci oleje a vosku na parkety, tvrdý voskový olej.

Vosk na podlahu dřevěnou a jeho výhody

Přirozený vzhled a struktura dřeva zůstane zachován při voskování parket. Tento způsob ochrany je vhodný především pro dřevěné podlahy profilované, katrované, kartáčované a s jinými reliéfními povrchovými úpravami. Tuto metodu můžete použít i pro dřevěná prkna s přiznanou mikrospárou. Podařilo se Vám podlahu poškodit? Stačí poškozené místo přebrousit padem a převoskovat.

Vosk na podlahu dřevěnou a jeho nevýhody

Voskované parkety dřevěné jsou podstatně náročnější na čištění a údržbu než podlahy s tvrdými povrchy, konkrétně při výběru vhodných čisticích přípravků. Tyto podlahy se snadněji a rychleji zašpiní. Z našich dlouholetých zkušeností doporučujeme, alespoň jednou do roka mezibrus nebo překartáčování a následnou impregnaci a přeleštění. Naše získané zkušenosti o údržbě voskovaných a olejovaných podlah Vám našim klientům rádi předáme.

Vosk na podlahu dřevěnou lakovanou

Voskování parket lakovaných se provádí metodou zvanou polymerizace. Výroba vosku na podlahu je na bázi polymerové disperse a aplikuje se na voděodolný, lakovaný (neolejovaný) povrch krytin. Tento postup můžeme použít i na takové druhy podlah jako je lakovaný korek, lakované dřevo, laminátové podlahy a přírodní linoleum s polyuretanovou úpravou povrchu a PVC. Aplikovaná disperze uzavře povrch krytiny tím, že vyplní mikroskopické póry v ochranném laku. Tím vznikne další ochranná vrstva.

Vosk na podlahu na bázi polymerizace umocní u podlah odolnost proti opotřebení. Takto ošetřené podlahy se méně špiní a lépe se udržují, navíc získají tyto podlahy velmi dobré protiskluzné vlastnosti.

Údržba lakovaných, voskovaných a PUR povrchů podlah je pro naše odborníky běžnou praxí, pomůžou Vám s výběrem a doporučí správný vosk na podlahu.

Také by vás mohli zajímat stránky broušení dřevěných podlah, Renovace parket či Broušení parket.