Čištění teras

Čištění teras
Čištění teras 1
Čištění teras 2
Čištění teras 3
Čištění terasy

Jakákoliv terasa je vlastně podlahou, a každou podlahu musíme dříve či později vyčistit. Dřevo, kámen a beton jako takové, jsou nejčastějšími materiály, používanými při realizaci venkovních teras obytných i komerčních staveb. Všechny tyto materiály však spojuje nutnost správně o ně pečovat, ošetřovat je a čisti tak, aby co nejdéle plnily svou užitnou a estetickou funkci. Čištění teras je nezbytností pro udržení jejich dlouhé životnosti.

Čištění teras - pozor na špatný postup

Pod pojmem čištění teras si představujeme pravidelný úklid všech typů podlahových krytin v exteriérech. Všechny venkovní terasy vyžadují specifický čisticí prostředek a čistící systém pro svou údržbu. Při použití nesprávného údržbového přípravku nebo postupu údržby podlah může dojít ke zkrácení životnosti nebo dokonce k trvalému poškození.

Při správném výběru postupů a prostředků na čištění teras prodlužujeme jejich životnost a funkčnost

Čištění teras doporučujeme 2x do roka

Čištění teras a venkovních pevných ploch, ať už se jedná o jakýkoliv povrch, provádíme většinou dvakrát do roka a to na jaře a na podzim. Snažíme se tím pevné plochy zbavit organických i anorganických nečistot, které na plochách v průběhu roku ulpí. Čištění teras v exteriérech provádíme mechanickou cestou (kartáčem, tlakovým nebo strojovým čištěním, apod.). V druhé fázi mechanicky vyčištěné podlahové krytiny ošetří údržbovými prostředky, které povrchy teras a pochozích ploch oživí a prodlouží jejich plnou funkčnost a životnost.

Uvažujete o výběru přípravků na čištění teras?

Vaši poptávku
ZPRACUJEME ZDARMA

Každá pevná venkovní plocha je unikátní nejen tím, jak je vybudována, ale také z jakého materiálu je zhotovena. Při dokonalé montáži přírodních materiálů, kterými jsou dřevo a kámen vynikne jejich jedinečná struktura a kresba. Pro betonové a zámkové dlažby je zase charakteristická jejich odolnost a kompaktní provedení povrchu. 

Čištění teras - rozdělení

Čištění dřevěné terasy

U dřevěných venkovních ploch správně zvolené přípravky na čištění teras dokážou prodloužit jejich životnost a zpomalit šednutí (oxidace) barvy dřeviny. U těchto teras stále dokola opakujeme termín prodloužení životnosti, protože ani jeden druh dřeva není věčný. Pokud se o svou dřevěnou terasu nebudete správně starat, bude materiál vystaven rozkladným procesům a terasa se dříve nebo později sama rozloží.

Pro údržbu terasy z exotických dřevin, jakými jsou Teak, Massaranduba, Merbau, Tatajuba, Angelim Pedra, Badi, Cumaru, Bangkirai a podobné, volíme čisticí a údržbové přípravky výrobců, jako jsou WOCA, BONA, OSMO nebo Saicos. Tyto společnosti se, kromě jiného, specializují na výrobu prostředků na čištění podlah. Vybrané čisticí prostředky ještě doplníme o vhodný exteriérový olej buď v přírodním provedení, nebo v provedení s pigmentem barvy dřeviny.

Použitím pigmentovaných olejů dřevo venkovních teras nejen ochráníme, ale také mu navrátíme jeho původní barvu a zpomalíme proces šednutí

Také pro plochy teras z evropských listnatých i jehličnatých dřevin po očištění doporučujeme ošetření exteriérovým olejem s UV ochranou v přírodním provedení. Prodloužíme tím jejich plnou funkčnost a životnost.  Pro čištění teras kompozitových (dřevoplastových) používáme řadu čističů, speciálně vyrobených pro povrchy těchto matriálů. Takové řady prostředků na náš trh dodávají výrobci OSMO nebo WOCA. Nově dokážeme nabídnout a zajistit patentované strojové čištění Bona Deep Clean  systémem.

Čistíte terasu pravidelně a přesto je její pochozí plocha po určité době zašlá a opotřebovaná?  Jde o standardní jev, kterého si ani nevšimnete. Stačí jedno zkušební přejetí pruhu Vaší terasy čistícím strojem Bona Power Scrubber  a sami můžete porovnat, jak tato vypadala, když byla nová. Použitím čistícího přípravku Bona Deep Clean Solution můžete tento pocit z „nové“ terasy ještě umocnit. Čištění teras hloubkovým úklidovým systémem Bona Deep Clean Systém Vám ukáže novou cestu jak se o své venkovní pochozí plochy postarat.

Venkovní terasy dřevěné, dřevoplastové (kompozitové), ale i kamenné a betonové plochy s ochrannými nátěry lze také hloubkově čistit. Čištění terasy hloubkové v exteriérech můžeme našim klientům doporučit pro důkladnou údržbu na začátku a po ukončení sezony používání venkovních ploch. Po důkladném vyčištění je důležité následné ošetření dřevěných teras speciálními exteriérovými oleji. Naše společnost Podlahy Praha, s.r.o. dokáže nabídnout svým zákazníkům vhodné čisticí prostředky na údržbu podlah v exteriérech.

Uvažujete o čištění teras dřevěných, dřevoplastových nebo kamenných?

Vaši poptávku
ZPRACUJEME ZDARMA

Čištění teras - zámkové dlažby

Pokud užíváme terasy, zhotovené ze zámkových dlažeb a  kamenné venkovních plochy, musíme se o tyto také postarat. Před výběrem vhodných přípravků pro jejich čištění teras, zhotovených z uvedených materiálů, musíme vzít v potaz, jaké problémy potřebujeme řešit. Běžně se staráme o to, aby byly tyto plochy chráněny nejen před poškozením, ale také znečištěním, ať už klimatickými či jinými vnějšími vlivy. Přesto mohou nastat situace, kdy ani tato prevence nestačí a na řadu musí přijít čištění teras.

Drobné úniky motorového oleje z auta na příjezdové cestě ke garáži či nepříjemné mastné skvrny po grilování s přáteli a rodinou na terase, zašlapané žvýkačky, nebo nevhodně rašící vegetace. Při čištění teras z kamene a zámkové dlažby je nutné zbavit se hrubých nečistot, jako je nanesené bahno či rostoucí mechy, lišejníky a traviny. Následně svou pozornost věnujeme hloubkovému znečištění, jako jsou olejové skvrny.

Pro odstranění těchto nepříjemných skvrn a parazitů Vám naše společnost Podlahy Praha, s.r.o. umí nabídnout celou řada přípravků. Jedná se o odstraňovače a absorbenty, které vyčistí většinu olejových, tukových a dalších mastných skvrn do hloubky i bez kartáčování. Pokud je Vaše betonová nebo kamenná dlažba napadena mechy, lišejníky, houbami, řasami či jinou vegetací, doporučujeme použití herbicidních a fungicidních prostředků, které tyto rostliny odstraní. Takové prostředky na čištění teras nabízí výrobci OSMO a WOCA.

Po dokonalém vyčištění terasy a opravě poškozených spár mezi jednotlivými dlaždicemi doporučujeme aplikaci fungicidního nátěru, který Vaši zámkovou dlažbu ochrání před dalším nárůstem parazitických rostlin. Na celou dlážděnou plochu finálně aplikujeme ochranný impregnační nátěr, který odpuzuje vodu i oleje a celkově zpevní dlažbu. Výsledným efektem je také zlepšení vzhledu Vaší zámkové dlažby.

Uvažujete o výběru přípravků na čištění teras?

Vaši poptávku
ZPRACUJEME ZDARMA

Více informací o údržbě se můžete dočíst v sekci Údržba terasy a nebo v článku renovace dřevěných teras
Informace na téma venkovní terasy naleznete na webu Podlahy Praha

Také by vás na našem webu Renovace podlah mohli zajímat stránky Renovace parket a Broušení parket.