Renovace staré dlažby

Renovace dlažby
Renovace staré dlažby

Vhodným postupem, jak řešit zachování původní podlahy je renovace staré dlažby

Při pořízení staršího bytu nebo domu, k rekreaci či k trvalému bydlení, obvykle vyplyne otázka co udělat s původní opotřebovanou a sešlapanou dlažbou. Řešením je buď její odstranění, úprava podkladu a montáž nové, třeba i jiné podlahy. Pro majitele, kteří nechtějí volit tento postup a původní dlaždice chtějí zachovat, je vhodnou možností renovace staré dlažby. Tento přístup dává uživateli šanci, že mu dlažba bude sloužit další řadu let. Zaměstnanci společnosti Podlahy Praha s.r.o. dokážou svým zákazníkům doporučit speciality na vhodný postup pro renovaci staré dlažby.

Renovace staré dlažby je vždy otázkou individuálního přístupu k řešení podle stavu poničení povrchu pochozí plochy, nebo jestli jsou poškozené nebo prasklé pouze některé dlaždice. V tomto případě navrhujeme jejich výměnu. Pokud není z nějakého důvodu možno nahradit shodný vzor nebo barvou, je řešením dlaždici nahradit jiným, atypicky odlišným, dekorem. Pokud zákazník vyžaduje zachování sjednoceného vzhledu, je nutno stejnou dlažbu sehnat například na internetu, pomocí inzerce, nebo dotazem u výrobce.

Materiálem pro výrobu dlažeb nebývá pouze keramika, setkáváme se s dlaždicemi betonovými, cihelnými, skleněnými a také s dřevěnou venkovní dlažbou. Tyto materiály bývají použity obvykle ve starých obytných i komerčních domech a na chalupách. Jejich pevnost a odolnost nás často dokáže překvapit, a toho důvodu jsou oblíbené. Stejně jako u keramických dlaždic i u těchto materiálů se vyplatí řešit renovace staré dlažby.

Renovace dlažby - dlažba se používá od 19. století

Od 19. století se v domech začala používat slinutá keramická dlažba a renovace staré dlažby je od té doby nedílnou součástí provozování tohoto typu podlahoviny

Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro řešení zpevněných ploch v exteriérech je zámková dlažba. Tento typ dlažby je vhodný pro použití na příjezdových cestách, chodnících, terasách a dalších venkovních plochách se zpevněným povrchem. Montáž se provádí na sucho, kdy jednotlivé díly betonové dlažby svým profilováním utvoří zámek, který při montáži do sebe přesně zapadá. Renovace staré dlažby zámkové se obvykle řeší odstraněním poškozené dlaždice a nahrazením novou. Jestliže je rozsah poškození zámkové dlažby větší, je lepší celou plochu odstranit a nahradit novou

Renovace staré dlažby, tvořené kamenem, fixovaným do betonu, je jednou z nejobtížnějších. Každý použitý kámen je originálem, svou velikostí, tvarem a barvou. Jestliže chceme některý poškozený kus nahradit jiným, je potřeba starý kámen vysekat z plochy podlahy, odsekat okolní beton a nový kus kamene uložit do kvalitního lepidla na dlažbu nebo kladečské malty.

Použití vhodných pracovních postupů a materiálů zajistí, že renovace staré dlažby bude úspěšná

Jakákoliv zpevněná interiérová i exteriérová plocha, je podlahou, o kterou je nutno pravidelně pečovat. Každý materiál, ze kterého kdy byly vyrobeny dlažby, vyžaduje specifický čisticí prostředek a čistící systém pro svou údržbu. Renovace staré dlažby, provedené za použití nesprávného přípravku nebo pracovního postupu může výrazně zkrátit životnost těchto ploch nebo je dokonce trvale poškodit.

Postup renovace staré dlažby by měl být zahájen důkladnou analýzou materiálů, ze kterých jsou dlaždice vyrobeny, prověření jejich stavu a stavu povrchu jednotlivých dílců. I jejich uložení. Specialisté věnují tomuto prověření důkladnou pozornost. Na základě prohlídky stávajícího stavu plochy dlažby dokážou následně svým zákazníkům doporučit nejvhodnější postup pro to, aby renovace staré dlažby proběhla k jejich plné spokojenosti.

Renovace staré dlažby - postup řešení 

 • Zaměření prostoru
 • Kontrola stavu jednotlivých dlaždic
 • Vyčištění dlažby od prachu, včetně soklů
 • Případná výměna rozbitých nebo poškozených dlaždic
 • Odmaštění dlažeb a spár
 • Hloubkové čištění dlažby
 • Vysoušení povrchu dlažby
 • Impregnace povrchu a ochrana dlažby
 • Strojové leštění dlažby
 • Konečná kontrola provedeného díla
 • Předání díla klientovi

U venkovní dlažby, ať už se jedná o jakýkoliv materiál, doporučujeme řešit renovace staré dlažby čištěním vždy před a po sezóně jejího užívání. Nejprve je potřeba zbavit pevné plochy organických a anorganických nečistot, které se na plochách uchytí. Tento bod renovace staré dlažby se provádí mechanickou cestou (strojním čištěním, tlakovým čištěním vodou, kartáčem, atd.). Postup renovace dlažby je vždy potřeba zakončit ošetřením vhodnými údržbovými prostředky, které povrchy oživí a prodlouží jejich životnost.

Provádění strojové hloubkové renovace staré dlažby, slinutých dlažeb, kamenných i dřevěných a kompozitových teras doporučujeme za použití patentovaného systému Bona Deep Clean System. Tento systém uvedené plochy umí vyčistit hloubkově. Naše společnost Podlahy Praha, s.r.o. svým zákazníkům dokáže nabídnout vhodné postupy pro renovace staré dlažby a následně také vhodné čisticí prostředky.

Renovace staré dlažby na zpevněných venkovních plochách doporučujeme provádět na jaře a na podzim

Jestliže je na Vaší podlaze vhodně realizována renovace staré dlažby za použití správných prostředků a postupů, je výsledkem efekt oživení povrchu stávajících ploch a prodloužení jejich životnosti. Specialisté ze společnosti Podlahy Praha s.r.o. Vám umí nabídnout efektivní řešení, kterým navrátí Vaší dlažbě vzhled, který se přiblíží původnímu stavu těchto ploch.

Také by vás na našem webu Renovace podlah mohly zajímat stránky broušení dřevěných podlahRenovace parket a Broušení parket.