Údržba parket

údržba parket
údržba parket 1
údržba parket 2
údržba parket 3
údržba parket 4
údržba parket 5
údržba parket 6
údržba parket 7
údržba parket 8
údržba parket 9
údržba parket 10
údržba parket 11
údržba parket 12
údržba parket 13

Parkety a dřevěné podlahy a jsou stylové, přírodní a ekologické, příjemné pro nohy i oči, přečkají s vámi desítky let, ale nutné jim věnovat péči!

Dřevo je přírodní materiál a v závislosti na povrchové úpravě je třeba vybrat ty správné prostředky k ošetření dřevěné podlahy. Aby si Vaše parkety a dřevěné podlahy zachovaly po dlouhou pěkný a svěží vzhled, je nutné dřevo pravidelně udržovat. Které prostředky jsou vhodné pro Vaši dřevěnou podlahu, Vám ochotně poradíme v naší vzorkové prodejně v ulici Komunardů 37, Praha 7. Máme zde rovněž skladem široký výběr prostředků pro správnou údržbu parket.

Údržba parket - video

Údržba parket - co byste měli vědět?

Určitě už jste ale přemýšleli o tom, jak správně udržovat Vaši dřevěnou podlahu. Jaký najít způsob údržby,  který bude pro Vás i podlahu maximálně výhodný. Údržbu, která bude rychlá, jednoduchá, cenově výhodná a přitom uchová krásu Vaší podlahy tak, aby váš domov vypadal vždy co nejlépe. Údržba parket je snadná, ale je třeba dbát na základní pravidla. Pokud je budete správně dodržovat, usnadníte tak život sobě i svojí podlaze.

Využíváte maximálně všech výhod dřevěné podlahy?

Dřevo je přírodní materiál, který může být ovlivněn pokojovou teplotou a relativní vlhkostí. Dřevo „dýchá“, tzn., že v důsledku klimatu v místnosti dochází ke střídavým účinkům. Při relativně vysoké okolní vlhkosti dřevěná podlaha absorbuje vlhkost a zvětšuje svůj objem. Naopak, při relativně suchém okolí během topné sezóny se vlhkost ze dřeva uvolňuje a zmenšuje se objem dřevěných prvků podlahy. Důsledkem toho se během topné sezóny tvoří v parketové podlaze drobné spáry.  

Během topného období se postarejte o dostatečné zvlhčení vzduchu, Dnes existují velmi účinné zvlhčovací systémy v každé odborné prodejně. Větráním a topením se přenáší zbytková vlhkost místnosti na vnější vzduch, aniž by se bylo nutno obávat negativních vlivů na dřevěnou podlahu.

Pokojové klima - zachování hodnoty dřevěné podlahy i dobrý pocit spolubydlících vyžaduje dodržování zdravého pokojového klimatu (20 - 22°C a cca 50 – 60% relativní vlhkost vzduchu). Při nižších hodnotách relativní vlhkosti vzduchu je nutno počítat s tvorbou spár.

Údržba parket - rady a doporučení

 • Používejte rohožky. Pro dřevěné parkety je nejhorší písek, štěrk a další nečistoty, které působí jako brusný papír. Používejte u všech vchodů kvalitní rohožky a často je vytřepávejte.
 • Pozor na vodu. Při čištění používejte dobře vyždímaný hadr. Nenechávejte na parketách stát vodu.
 • Nepoužívejte agresivní čistící prostředky. Používejte čistící prostředky, které jsou přímo určeny pro dřevěné podlahy a vyhněte se agresivním čistícím prostředkům pro domácnost.
 • Použijte leštidlo. Leštidlo zvyšuje odolnost podlahy proti oděru. Leštící prostředek aplikujte přesně dle návodu výrobce.
 • Chraňte parkety před poškrábáním filcovými podložkami, které umístíte na nohy stolů, židlí a ostatního nábytku.
 • Udržujte pokojovou teplotu s vlhkostí vzduchu v optimální míře na 40 – 50%.

 

Čištění dřevěných podlah provádějte pomocí speciálních přípravků k tomu určeným!

Údržba parket - ochrana

Ochranný účinek laku na parketách lze zachovat i u silně namáhaných podlah, jako jsou např. podlahy v kancelářích, tanečních sálech, podlahy v pohostinství apod. Lakované parkety a dřevěné podlahy a nejsou tak náročné na údržbu jako podlahy olejované. Díky lakování dřeva ve třech vrstvách jsou dřevěné podlahy lépe chráněny proti vniknutí nečistot a tekutin.

V rámci prevence a udržení čistoty dřevěných podlah je dobré nohy nábytku, zvláště sedacího, nutno opatřit filcovými podložkami. Před vstupem do interiéru doporučujeme instalaci hrubých a jemných čistících rohoží k zábraně přenosu nečistot a vlhkosti.

Údržba parket a obnova vzhledu lakovaných či olejovaných parket

Údržba lakovaných parket není obtížná! Běžná údržba parket zahrnuje ošetření podlahy luxováním či vytřením vyždímaným hadrem. Prach a nečistoty lze odstranit vysavačem, ale čas od času potřebuje podlaha důkladnější vyčištění. Je vhodné použít čistič určený pro dřevěné podlahy. Parketám je dobré dopřávat i leštění, nejlépe v dvouvrstvé aplikaci. Během schnutí nevkračujte na podlahu.

Čistící souprava na údržbu parket by měla zahrnovat nejen správný mop a čistící prostředek ale také dále osvěžovač podlah, který je speciálně vyrobený pro čištění dřevěných podlah.

Údržba parket - jak zvýšit ochranu parket?

Je také dobré zvýšit ochranu a životnost nových či starších parket vrstvou přípravku na obnovu poškrábaných a mdlých povrchů. Parkety tak získají nový vzhled a permanentní ochranu proti opotřebení.
Pro parkety v domácnostech stačí toto ošetření jedenkrát až dvakrát ročně, ale parkety v silnému provozu je třeba ošetřovat jednou za měsíc i častěji.

Olejované podlahy jsou na údržbu o něco náročnější než lakované. Aby podlaze zůstal její atraktivní vzhled, je třeba o ni pečovat pravidelně a hlavně dávat pozor na skvrny. Běžné čistění je nejlepší provádět vysavačem, ovšem čas od času je třeba vytřít olejovanou podlahu vodou. Do vody je nutné přimíchat speciální tekuté mýdlo na olejované podlahy. V případě olejovaných podlah je nutné jednou za dva roky vrstvu oleje obnovit.

Parketová podlaha bude stárnout do krásy, pokud se o ni budete správně starat!

Údržba parket - jak odstranit skvrny z dřevěných parket

Pro odstraňování skvrn použijte vlhký hadr namočený v teplé vodě, případně mýdlový roztok. Jsou-li skvrny silnější, můžete opatrně použít líh či zředěný mycí benzín. Pro odstranění skvrn od vosku ze svíček či zaschlé žvýkačky použijte ledový sprej nebo ledové kostky v sáčku. Nejdou-li skvrny odstranit nebo jsou na parketách škrábance a rýhy, můžete také jednoduše parkety vybrousit smirkovým papírem. Po vybroušení naneste podobný lak či olej jaký byl použit při první povrchové úpravě. 

Údržba parket - voskování parket

Ještě před samotným voskováním, je nezbytně nutné povrch parket velmi pečlivě vyčistit. To se provádí pomocí stroje na dřevěné podlahy a parkety, který zajistí odstranění všech nečistot. Následně se podlaha utře do sucha. Když je povrch čistý a suchý, nanese se na něj speciální ochranný vosk, a to až ve třech vrstvách. Více vrstev zajistí maximální účinnost a delší ochranu před mechanickým poškozením. Nanesený vosk se nechává několik hodin řádně zaschnout. Je tedy zcela nezbytné, aby parkety či podlaha nebyla dočasně používána.

Voskování parket se provádí zejména kvůli prodloužení jejich životnosti, předcházení rychlého znečištění a poškození, ale také kvůli prodloužení doby případného broušení parket nebo celkové renovace parket. Samotná životnost vosku na parketách je ovlivněna několika faktory. Zejména zatížením a frekvencí používání. Voskování parket ve standardním bytě vydrží až 2 roky, ale někdy i více.

Účinky a výhody voskování parket

 • vosk chrání parkety proti rychlému znečištění a poškození
 • voskování oživí vzhled a vytvoří vysoký lesk parket
 • voskování chrání parkety proti vlhkosti
 • parkety získají protiskluzový efekt
 • voskování prodlužuje životnost parket

 

Důležité upozornění:

Parketové poliše lze na vodou ředitelný lak aplikovat nejdříve za jeden měsíc po ukončení lakovacích prací. Pokud by došlo k nanesení dříve, bylo by zabráněno jeho přirozenému vyzrání a lak by mohl zčernat!!!

 Obraťte se na nás! Na údržbu parket jsme odborníci!

Máte jistotu, že pečujete o svou dřevěnou podlahu nebo parkety správně a v pravidelných intervalech? Pravidelným čištěním a voskováním parket a dřevěných podlah předejdete nutným celkovým renovacím, které jsou nákladné. Společnost Podlahy Praha Vám nabízí údržbu, čištění a voskování parket a dřevěných podlahových krytin na profesionální úrovni. Pracujeme v Praze a Středočeském kraji. Používáme profesionální úklidovou techniku, prověřené a vysoce účinné čisticí prostředky.

Kontaktujte nás a využijte všechny naše služby - renovace podlah Praha!

Také by vás mohly zajímat stránky broušení dřevěných podlahRenovace parket či Broušení parket.