Renovace korkové podlahy

Renovace korkové podlahy
Renovace korkové podlahy 1
Renovace korkové podlahy 2
Renovace korkové podlahy 3

Korkové podlahy  jsou z přírodního materiálu, u kterého platí všeobecné podmínky dodržování teplot, vlhkostí a údržby jako u ostatních přírodních podlah. Korek je zcela přírodní materiál, který se získává z korkového dubu a má vynikající vlastnosti. Korek není hořlavý, je známý svými antistatickými vlastnostmi, je to výborný izolant, je lehký, stlačitelný, pružný, časem se nerozpadá, má vysokou odolnost vůči plísním. Výhodou je také možnost renovace korkové podlahy, podobně jako u dřevěné podlahy, obroušení a přelakování opotřebovaného povrchu. Díky tomu jsou korkové podlahy stále oblíbenější.

Renovace korkové podlahy - pozor na samotný výběr podlahy

Korek je pro podlahy materiál jako stvořený. Vytváří zdravou a útulnou atmosféru každého bytu. Korek je praktické a stylové řešení vaší podlahy.

Při výběru korkové podlahy je potřeba dávat pozor na její tloušťku. Příliš tenké krytiny by nesplňovaly nároky, které jsou na podlahy kladeny. Kvalitní korkové podlahy představují například dlaždice o tloušťce minimálně 6 až 8 mm. Při prvních známkách poškození je třeba korkovou podlahu odmastit a zrenovovat. Drobné prasklinky se totiž namáháním stále zvětšují, vniká do nich voda, nečistoty a následně se na podlaze objevují neestetické tmavé skvrny. Jestliže je vaše stará korková podlaha poškrábaná a flekatá, nemusíte ji hned strhnout a vyměnit. Obraťte se na společnost Podlahy Praha.

Renovace korkové podlahy od společnosti Podlahy Praha

Uvažujete-li o renovaci vaší staré korkové podlahy, pak je tu společnost Podlahy Praha pro Vás. Umíme korkové podlahy nejen profesionálně zrenovovat, ale hlavně podstatně prodloužit jejich životnost. Naši profesionálové posoudí aktuální stav korkové podlahy, rozsah jejího poškození a smysluplnost renovace korkové podlahy. Doporučíme vám vhodný rozsah renovačních prací, můžeme zabránit vašemu nesprávnému rozhodnutí a nevhodně investovaným prostředkům. Našim cílem je na prvním místě spokojenost zákazníka!

Na poškozenou korkovou podlahu platí jedině bruska a nový lak!

Korková podlaha reaguje na okolní podmínky, obzvláště na relativní vlhkost vzduchu. Korek jako přírodní produkt by neměl nikdy být delší dobu vlhký nebo mokrý, protože přijímá vlhkost a mohlo by dojít ke změnám jeho tvaru (bobtnání) nebo k zašednutí. Klíčem je tedy kvalitní povrchová úprava korkové podlahy a její správná údržba - údržba podlah. Nejšetrnější povrchovou úpravou korkové podlahy jsou oleje a vosky, zachovávají podlaze nejvíce dobrých vlastností - jsou teplé, měkké a tiché. Nejvyšší odolnost (třída zátěže až 41 - lehký průmysl) mají korkové podlahy ošetřené keramickým lakem nebo ochrannou fólií.

Renovace korkové podlahy - životnost záleží na údržbě

Životnost korkové podlahy přímo souvisí s její údržbou. Podstatné je nedopustit, aby se opotřebovala laková vrstva a nečistota se dostala do hmoty korku. Olejové a voskové povrch korkové podlahy je třeba jednou do týdne ošetřit na to určeným přípravkem a jednou do roka převoskovat. Navoskovanou korkovou podlahu je potřeba dva až třikrát do roka ošetřit čistým včelím voskem, nalakovanou stačí jen utírat vlhkým, dobře vyždímaným hadrem. Pokud dojde používáním k opotřebení povrchu, musí být provedena renovace korkové podlahy - její povrch je obroušen a znovu provedeno lakování (pokud je to u konkrétní podlahy technicky možné).

Renovace korkové podlahy - údržbou lze předejít renovaci

Správnou péčí o korkovou podlahu (přelakováním a olejováním) můžeme oddálit termín renovace korkové podlahy nebo mu dokonce zcela předejít. Pokud si vlastní neopatrností uděláte v korkové podlaze rýhu, podlaha je na některých místech vyšlapaní nebo jste přesunuli nábytek a odkryli jste jinak zabarvená místa na podlaze, nezbývá než renovace korkové podlahy. Oprava korkové podlahy se rovná celkové renovaci korkové podlahy - plošnému broušení korkové podlahy a posléze nanesení nového laku.

Renovace korkové podlahy - hloubkové renovace u kvalitních podlah

Korkové podlahy s masivní nášlapnou vrstvou nabízí možnost hloubkové renovace, kdy postupným odstraněním již poškozené vrchní korkové hmoty, získáme opět barevně a výškově sjednocený povrch korkové podlahy se stejnou užitnou hodnotou. Renovací korkové podlahy se dá dosáhnout původní barva korku, protože korek je materiál barevně nestálý a působením světla matní. Po přebroušení korkové podlahy průmyslovou bruskou a nanesení čtyř vrstev laku vypadá stejně, jako když se před desetiletími pokládala.

Praktické zkušenosti odborníků potvrzují, že renovace korkové podlahy, i několik desítek let staré, nejsou výjimkou. Tím se potvrzuje, že korkové podlahy dokážou svými výjimečnými vlastnostmi splnit představy a nároky i několika generacím jejich majitelům.

Renovace laku u korkové podlahy

 • Pokud se lak na korkové podlaze prošoupe, korek se začne špinit, proto se vyplatí začít s renovací laku včas.
 • Množství laku záleží na místnosti a na síle poškození staré vrstvy laku. Obvykle stačí přebrousit a nalakovat jednou, případně nechat zaschnout a tento postup ještě jednou opakovat.
 • Litrem laku se přelakuje cca 10 m2.
 • I korková podlaha s povrchovou úpravou se vyplatí přelakovat. Vznikne tak pevný uzavřený povrch. Nepřelakováním podlah riskujete, že se dostane do spár a do materiálu vlhkost, podlaha se odlepí nebo se jí zvednou okraje.

Výhody korkových podlah

 • schopnost tepelné a zvukové izolace jsou
 • mimořádná pružnost na nášlap, tvarová paměť
 • mechanicky pevné a chemicky stálé
 • antistatické, nepřitahují a neabsorbují prach, jsou vhodné pro alergiky a astmatiky
 • jsou netoxické a odolné plísním
 • výrazně tlumí kročejový hluk
 • rychlá a jednoduchá pokládka, snadné čištění a údržba
 • výborná tepelná izolace  
 • vysoká životnost a trvanlivost
 • přírodní materiál, nezatěžuje životní prostředí
 • pestrá škála barev

Jak správně pečovat o korkovou podlahu

 • Přípravky na péči o korkovou podlahu doplňujte speciálním prostředkem, který je pro tento typ podlah určený. Tím je třeba podlahu ošetřit hned na začátku v silnější koncentraci, pak podle zátěže vytírat vodou s přídavkem přípravku.
 • V bytech stačí jednou do měsíce přidat do vody víčko místo běžného saponátu, v komerčních prostorách se doporučuje používat přípravek i každý den.
 • Navoskovanou korkovou podlahu je potřeba dva až třikrát do roka ošetřit čistým včelím voskem, nalakovanou korkovou podlahu stačí jen utírat vlhkým, dobře vyždímaným hadrem.
 • Nohy nábytku opatřete plstěnými podložkami.

Nabídka profesionálních služeb společnosti Podlahy Praha, s.r.o. nezahrnuje přímo provádění renovace korkových podlah, ale dokážeme Vám doporučit schopné odborníky, kteří se servisem těchto podlah zabývají a v neposlední řadě Vám dokážeme nabídnout přípravky na čištění a údržbu korkových podlah.

Také by vás na našem webu Renovace podlah mohly zajímat stránky broušení dřevěných podlahRenovace parket a Broušení parket.