Údržba linolea

Na úplném začátku tohoto článku si pojďme vysvětlit, co je to vlastně linoleum? Podle obecného výkladu linoleum, hovorově zkracováno na lino, je druh podlahové krytiny, vyrobené z obnovitelných materiálů, jako je ztuhlý lněný olej, kalafuna z borovice, dřevitá moučka, korkový prach, a minerální plnivo uhličitan vápenatý. Jeho nejrozšířenější podložkou je jutová tkanina nebo plátno. Tento materiál je obvykle barven přírodními pigmenty. Rozmanitost vzorů a intarzií různých barev je ceněna jako vysoká řemeslná dovednost.

Údržba linolea - linoleum není PVC podlaha

Lidé linoleum často zaměňují s PVC podlahy, a zde vzniká mnoho chyb, které se následně promítají i v oblastech, jakými jsou užívání a údržba linolea. Zatímco PVC je chemickou sloučeninou polyvinylchlorid, linoleum představuje 100% přírodní podlahovinu. Je biologicky odbouratelné a nenarušuje přírodní prostředí. Linoleum je hygienické a nealergické. Pro tyto vlastnosti je využíváno v prostorách, kde žijí alergici a ve zdravotnických zařízeních, takže pokud jste hledali informace na téma údržba PVC, tak je nenajdete zde, ale na stránce Údržba PVC.

Údržba všech typů podlah je vlastně pravidelným úklidem podlahových krytin v interiérech i v exteriérech. Každá podlahová krytina má na našem trhu dostupný čisticí prostředek a čistící systém. Při použití nevhodného čisticího prostředku nebo systému čištění může dojít ke zkrácení životnosti krytiny nebo dokonce k jejímu trvalému poškození. Naše společnost Podlahy Praha, s.r.o. má s údržbou podlah velké zkušenosti, o které se rádi se svými zákazníky podělíme.

Údržba linolea - Základní doporučení:

  • Čistěte podlahy pravidelně, pro denní údržbu doporučujeme vysávání, zametání
  • Při mokrém vytírání používejte mírně namočený mop, nenechávejte na povrchu podlahy vodu, používejte doporučený čisticí prostředek
  • Skvrny a fleky vyčistěte okamžitě neutrálním čističem
  • Jako prevenci používejte vstupní rohože a podložky pod nábytek z filcu nebo z tvrdého plastu
  • Pod kolečkové židle používejte podložky
     

Při výběru vhodných čisticích prostředků na údržbu linolea prodlužujete jeho životnost

Údržba linolea - povrchové úpravy

Před samotným rozhodnutím, jaký prostředek na údržbu linolea použít, je třeba vědět, jakou povrchovou úpravu má dané linoleum. V současnosti používají výrobci 3 základní typy povrchové úpravy. Topshield, používaný firmou Forbo, která pro údržbu linolea - Marmolea doporučuje výrobek Monel, který se používá podle návodu a funguje jako čisticí i údržbový prostředek. Dále se jedná o úpravu Polyuretanovou a LPX.

Na údržbu linolea s polyuretanovou ochrannou vrstvou je doporučeno použití čisticího přípravku výrobce Dr.Schütz CC-PU-čistič a to pro čištění po ukončení stavebních prací i pro denní čištění. V případě, kdy potřebujeme aplikovat CC-PU-ochrannou vrstvu, musíme pro základní vyčištění použít CC-Základní čistící přípravek R. Pracovní postupy i návody na použití doporučených koncentrací čističů výrobce Dr.Schütz jsou na obalu každého prostředku. V případě potřeby Vám tyto postupy sdělí naši zaměstnanci Podlahy Praha s.r.o.

Čištění a údržba linolea s LPX povrchovou úpravou se od předchozích postupů moc neliší. Pokud nedošlo k poškození ochranné impregnace, můžeme použít CC-Aktivní čistící přípravek R 280 po dokončení stavebních prací v objektech. Při porušení povrchové impregnace doporučujeme použití CC-Základní čistící přípravek R a následně aplikovat CC-SG Lesk nebo CC-Secura. Veškeré návody na použití uvedených prostředků jsou opět k dispozici na obalech nebo u prodejce.

Údržba  linolea - Úklid firem a komerčních prostor a úklid veřejných budov

Tuto údržbu zpravidla provádějí specializované úklidové firmy, zaměstnanci konkrétního zařízení nebo úřadu. Ve firmách a komerčních prostorech se zpravidla jedná o rozsáhlé prostory, ve kterých je nejčastěji používáno strojové čištění podlah. Takovými prostory, ve kterých je řešena údržba linolea jsou nemocniční prostory, zdravotnická zařízení, ale také komerční, kancelářské a obchodní plochy.

V těchto veřejných budovách se osvědčilo nejen strojní čištění podlah, ale také klasická údržba linolea. Specializované úklidové firmy většinou volí pro úklid podlah univerzální čisticí prostředky, které nejsou vždy vhodné pro daný povrch podlahové krytiny. Při častém používání těchto prostředků obvykle dochází dříve k poškození podlahových krytin a tím se zvyšují náklady o pořízení nových podlah.

Správcům veřejných budov, firmám i majitelům a provozovatelům komerčních prostor a zdravotnických zařízení, kteří řeší čištění podlah vlastními prostředky, umí naše společnost Podlahy Praha, s.r.o. nabídnout komplexní zpracování nabídky vhodných čisticích prostředků na strojové i ruční údržbu linolea a na úklid všech ostatních typů pochozích povrchů podlah. Při správně sestaveném systému údržby podlahových krytin dokážeme našim zákazníkům ušetřit finanční prostředky. 

Máte zájem o renovaci podlahy?

Vaši poptávku ZPRACUJEME ZDARMA
Kontakt
Upřesnění poptávky

Údržba linolea - Úklid podlah v bytech

Čištění podlah v bytech řeší prakticky každý, kdo bydlí. Na úklid podlah používají majitelé takové přípravky, které znají z vlastní zkušenosti, ze zkušeností svých přátel, nebo na které byli upozorněni reklamou. I zde platí, že ne všechny čisticí prostředky jsou vhodné na čištění podlah každého typu. V bytech se setkáváme s nejširší škálou použitých materiálů na podlahách. Jednou z těchto podlahovin je také linoleum.

Speciálně pro domácí použití Vám naše společnost Podlahy Praha, s.r.o. dokáže nabídnout vhodné čisticí prostředky na údržbu podlah v bytech. Jako novinku můžeme nabídnout i strojové čištění Bona Deep Clean systém. Údržba linolea probíhá za pomoci přípravků, které jsou pro tyto povrchy určené. Takové čističe vyrábí například společnost Dr.Schütz nebo výrobce linolea Marmoleum, společnost Forbo. Tato společnost na trh uvedla prostředek Monel, určený speciálně pro údržbu Marmolea, které je v domácnostech nejrozšířenějším linoleem.

Uvažujete o výběru prostředků na údržbu linolea?

Vaši poptávku

ZPRACUJEME ZDARMA

Renovace podlah - údržba podlah

Také by vás mohli zajímat stránky broušení dřevěných podlah,  Renovace parket či Broušení parket.